6 ways to have more fun this Christmas Season

Christmas is not a holiday it’s a feeling. It’s a feeling that remind us of snow, hot chocolate, warm sweaters, Christmas tree, gifts and people we love. Christmas it’s a season of love, warmth, fun and joy. So here are for you 6 ways to make the upcoming Christmas season even more fun and enjoyable.

 1. Make hot cocoa and spend time with your loved ones

There is a study that says chocolate produce the mood-elevating substance of serotonin – also known as the happiness hormone. So on a cold days you can make a hot cocoa and spend some time with the people you love. Tell jokes, laugh on old memories, take photos and just celebrate life.

2. Give yourself a gift

Christmas is a season of gifts. And we all know that it’s not about the gifts, it’s about the feeling we get giving or receiving a gift. There is a saying that goes like this “Giving is what separates man from beast”. Giving gifts it’s a way to celebrate life, love and friendship. Even though is good to buy gifts for others, from time to time we should buy sometimes for us too. It will make us feel good. So choose for yourself something nice this Christmas season. A mug with Santa, beautiful sweater or cozy and sexy lingerie from our Eros shop. You deserve it.

3.Bake something

Christmas also can be translated as – delicious food. There is something satisfying in eating delicious food on a cold day. With all the food blogs and youtube channels nowadays it’s very easy to find your ideal recipe for cherry cakes, creamy soups or cranberry sausages. You can do it with people you love and in that way it will be more fun and it can bring you more closer.

4. Dinner date with your love

Good food, candles, slow music, bottle of wine and bae. The best combo for a calm and romantic winter date with the person you love in the coziness of your home. It’s the perfect way to make good memories with your bae.

5. Watch a Christmas movie.

What is better than cuddles up on the couch with blankets and cocoa watching Christmas movies. That’s what is Christmas all about. Enjoy.


6. Random acts of kindness

Christmas is also a season of love and random acts of kindness. Tell someone that means to you that you love them, be kind to the people you don’t know, collect clothes you don’t wear anymore, toys, food and donate them to families in need. Those who are the happiest are those who do the most for others.

Најдобри дестинации за летување ова лето

Една од најголемите дилеми во летните месеци е онаа каде да се оди на одмор. Колку и да е светот едно глобално село тој сепак е голем и има толку многу неверојатни места да се посетат и видат. На луѓето кои работат цела година навистина им значи оние петнаесет дена годишен одмор да го потрошат паметно и да уживаат во истиот. За таа цел во продолжение селедуваат неколку дестинации кои се идеални за летување и кои ќе ви помогнат во дилемата “каде на одмор?”.

Кападокија, Турција

Кападокија е место каде што можеш да спиеш на отворено или во пештера, каде можеш да се вивнеш во облаците со огромен џиновски балон, каде што не можеш да се одлучиш дали зајдисонцето е поубаво од изгрејсонцето. Територијата на Кападокија е формирана од вулканска ерозија како последицна на група вулкани кои еруптирале пред околу три милиони години. Иако сите ја препознават Кападокија по балоните на топол воздух Кападокија исто така е позата по коњите. Името Кападокија потекнува од персиски и значи “земјата на убавите коњи”. Кападокија е полна со подземни градови, над 600 цркви, музички концерти, многу продавници за килими, антикварници и дефиитивно е интересно место за одмор.

Маите, Хаваи

Маите се втори најдолги острови на Хаваите. Тропската клима и повеќе од 80 плажи ги прават Маите привлечни за летување. На Маите можете да уживате во спортови на вода, можете со хелихоптер да летате над нив за да го доловите секој нивен дел, да ги одморите очите со нивното зеленило и прекрасни водопади или да уживате во нивните мали продавнички, галерии и музеи. Маите се одличен избор и авантура за оние што преферираат одмор покрај вода.

Котор, Монтенегро

Eпицентарот на Котор е Стари Град каде што улиците и старите ѕидови немо ќе ви раскажат приказни стари илјада години. Карактеристично за Котор е тоа што е град на мачки. Ќе ги видите насекаде по улиците, оптегнати по камените улички, прагови, балкони. Тие иако се улични мачки сепак се питоми, со убаво влакно и нахранети. Друга сензација на градот е замокот San Giovanni во кој за да стигнете до врвот ви требаат 1350 чекори но глетката навистина вреди. Котор е полн со мали бротчиња, древни камени порти и ѕидини, тесни улички со пријатни кафулиња, пријателски настроени мачки, вксуна храна и магичен амбиент.

Бора Бора, Француска Полинезија

 

Убавините на Бора Бора се прочуени на сите краеви на глобусот. Во антички времиња овие острови биле познати како “Pora Pora mai te pora” што би значело во превод “создадени од боговите”. А само пет минути на нивното тло ви требаат за да сфатите дека ова не е далеку од вистината. Бора Бора се острови создадени за релаксација кои изобилуваат со бунгалови на вода, тропска џунгла, здивоодземувачки погледи и волшебен мир и спокој. Овие острови најчесто луѓето ги бираат како дестинација за нивниот меден месец но има и многу туристи кои доаѓаат на една недела за да уживаат во ова светско чудно.

Барселона, Шпанија

Циутадела паркот, песочните плажи во La Barceloneta, градините во Паркот Гуељ кој настанал од вештата рака на Антонио Гауди, црквата Света Фамилија се само дел од сензациите на убавата Барселона. Прошетајте се по Рамбла почастете се со сладолед и уживајте во магичната атмофера на бучниот град. За љубителите на песок, вода и сладникави коктели Барселона исто така има и убави плажи како што се плажата Богател, Нова Икарија, Mar Bella и многу други. Барселона е место кое вреди да го посетите.

Канкун, Мексико

Канкун е познат по неговите безбројни плажи и ресорти а и по неговиот ноќен живот. Она што треба да се види во Канкун се националнте природни паркови, Playa del Carmen, ноќните клубови, Каниотите кои се скриени природни базени полни со минерална вода кои се наоѓаат во пештери и се едно магично искуство. Канкун е совршено место за одмор и релаксација, со пријатна клима, со убави плажи и солена вода. Навистина е уникатен и a must see место.